Przejdź do treści

Bezpieczeństwo finansowe – Wolność finansowa

Większość z nas nie rozumie, na czym polega prawdziwe bezpieczeństwo finansowe. Wydaje nam się, że jeśli chodzimy do pracy, otrzymujemy regularne wynagrodzenie, to doświadczamy właśnie pełnego bezpieczeństwa finansowego. Z tego artykułu dowiesz się, czym dokładnie jest wolność finansowa, oraz kiedy możemy czuć się bezpiecznie w kwestii finansów.

Bezpieczeństwo finansowe

Niestety żyjemy w bardzo niepewnych czasach. W czasie globalnej pandemii wiele firm upadło, pozbawiając swoich pracowników regularnego źródła dochodu. Jest to sytuacja bardzo trudna, ponieważ ostatnie lata były okresem doskonałej koniunktury, i ludzie przyzwyczaili się do stabilnego dobrobytu.

Jak wspomniałem we wstępie, większość ludzi uważa, że jeśli ma stałą pracę, ich bezpieczeństwo finansowe jest zaspokojone. Rzeczywistość jednak zweryfikowała takie myślenie. W dzisiejszych czasach posiadanie stałej pracy, w większości przypadków nie zapewnia długoletniego bezpieczeństwa finansowego. Co więc w takiej sytuacji począć ?

Poduszka finansowa

Należy przygotować się na nadejście gorszych dni. Co ważne, trzeba o tym myśleć w lepszych czasach, kiedy mamy wyższe, stabilne dochody. Mówi się, że trzeba robić rzeczy trudne wtedy, kiedy jest to jeszcze łatwe. Oszczędzanie jest niewątpliwie jedną z tego typu rzeczy.

Czym jest więc nasza poduszka finansowa ? Jest to po prostu pewna suma pieniędzy, zdeponowana na rachunku bankowym, lub w innym bezpiecznym miejscu. Warto w tym celu założyć oddzielne konto, do którego nie będziemy zbyt często zaglądać. Chodzi o to, aby zgromadzone pieniądze nas nie „kusiły”. Otwórz więc darmowe konto bankowe bez wychodzenia z domu, i zacznij oszczędzać już dziś.

Jaka kwota zapewnia bezpieczeństwo finansowe

Nie ma jednej, uniwersalnej sumy, która zapewni każdemu człowiekowi bezpieczeństwo finansowe. Każdy jest inny, i ma swoje własne, potrzeby, które zazwyczaj są bardzo zróżnicowane. Zależy to od wysokości miesięcznych wydatków każdego z nas.

Przykładowo osoba, która mieszka w małym, własnym mieszkanku, nie ponosi zbyt dużych kosztów na utrzymanie. Z drugiej strony duża rodzina, mieszkająca w wynajętym domu będzie miała o wiele wyższe koszty co miesiąc. Aby obliczyć kwotę niezbędnej poduszki finansowej ,należy podliczyć sumę miesięcznych wydatków, a następnie pomnożyć tę kwotę przez sześć miesięcy. Dlaczego akurat sześć ?

Przyjmuje się, że tyle powinien wynosić okres, przez który musimy się utrzymać w przypadku utraty stałego źródła dochodów. Jest to czas na znalezienie nowej pracy, lub na znalezienie innych źródeł dochodu. Dzięki posiadaniu takiego zapasu finansowego będziemy czuli się o wiele pewniej, nie obawiając się już tak bardzo utraty pracy.

Czym jest wolność finansowa

Wolnością finansową nazywamy stan, w którym zgromadzone środki pozwalają nam na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych, bez konieczności podejmowania zatrudnienia. Oznacza to, że powinniśmy mieć inwestycje, które zapewnią nam stałe źródło dochodu do końca życia. Dochód ten musi być oczywiście na odpowiednim poziomie.

Wiele osób uważa, że taki stan jest dla nich nieosiągalny, lub ewentualnie powinni poczekać do emerytury. Pobieranie stałych świadczeń z ZUS, może być rzeczywiście traktowany jako wolność finansowa, jednak poziom tych wypłat może być niezadowalający dla przeciętnego człowieka.

Warto więc dodatkowo zadbać o inne przychody, aby nie czekać na swoją wolność i bezpieczeństwo aż do emerytury. Może się także zdarzyć, że się nie doczekamy.